top of page
  • Yazarın fotoğrafıGökhan Yılmaz - Care Promo

BOFA ACF ( Gelişmiş Karbon Filtre) Teknolojisi Nedir?

BOFA Gelişmiş Karbon Filtre (ACF) teknolojisiyle tanışın.Çok çeşitli sanayi sektör uygulamaları için duman ve toz tahliyesi için teknolojiler üreten BOFA filtre sistemleri, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca işçi sağlığını korurken aynı zamanda üretkenlik kesintilerini en aza indirerek endüstriyel işlem performansını geliştirilir.
Bofa, bu karbon filtreleri diğerlerinden farklı hale getirmeyi başarıp atık gazın baypas yapmadan veya karbon filtrelerde erken doygunluk oluşmadan hiçbir koku ve atık partikülün dışarı çıkmasını engellemekte. Ama nasıl ?BOFA Duman Filtresi Kontrol Paneli


Bofa'nın bu işi başarmasında diğer sistemlerden farklı bazı sebepler bulunmaktadır. Karbon filtrelerin tasarımında ve üretiminde dikkate alınması gereken temel gereksinimler vardır. Bunlardan ilki filtre derinliği ve hava akışı ile ilgili filtrenin yüzey alanıdır. Bu faktör hem karbon bazlı hem de emprenye edilmiş karbon filtreler için gerekli bekleme (süzme) süresi üzerinde rol oynar. Bu bekleme sürelerine ulaşılmazsa, tam emilim gerçekleşmeyebilir ve baypas meydana gelebilir.


Bekleme süresi, filtre tasarımında kritik bir faktördür. Karbon bölümün derinliği ve yüzey alanı, vakum motor ünitesi tarafından üretilen hava akışına ve basınca bağlı olacaktır. Kullanılan pompanın derin bir yataktan çekecek basıncı yoksa veya hava akışı çok büyükse filtrenin genel boyutunun yüzey alanının basınç düşüşünü azaltmak için artırılması gerekir. Karbon granüllerinin boyutu aynı zamanda doğru bekleme süresi ve dolayısıyla filtrenin tüm performansı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Filtre muhafazasının yapısı, baypası önlemek için tüm kenarlarda olmalı ve şevler tamamen kapatılmalıdır. Aktif karbon kömür parçaları muhafaza içinde olabildiğince sıkı bir şekilde paketlenmesi gerekir. Eğer karbon parçaları gevşekse granül çöker. Bu, başlangıçta, karbon granüllerinin sıkıştırıldığı Nakliye sırasında gerçekleşebilir, daha sonra karbon tabakası ile üst tabaka arasında önemli miktarda karbon tozunun oluştuğu yerde bir hava sahası kalır. Bunun yaratacağı ilk sorun filtrenin ilk kullanımda egzozdan üflenen ve ortamdaki havayı kirleten karbon tozu olacaktır.
Daha fazla sorun filtre takıldığında ve kullanıma girdiğinde, hava ortamdan geçerken tünellemeye neden olarak karbon yatağın incelmesine neden olur. Ve bunu takiben oluşan baypas sorunu genellikle erken karbon doygunluğuna atfedilir. Aslında bu filtre üretim sürecinde yapısal bir hatadır.


BOFA titreşimli tabla kullanımı, tüm yerleşimin montaj sırasında gerçekleşmesini sağlar. Filtre muhafazası her zaman biraz fazla doldurulur. Daha sonra kafes ızgara, filtre muhafazasına yerleştirilerek mekanik olarak sabitlenir. Muhafazaya granüller eklendiğinde sızdırmaz hale gelirler, sürekli masanın titreşimi ile de iyice yerleşmeleri sağlanır. Daha sonra üst ızgara yerine yerleştirilir ve kuruyana kadar eklenen bir ağırlık ile sabitlenir. Böylece karbon parçalar sabitlenerek filtre ömrü boyunca üstün performans vermesi sağlanır.

BOFA Filtre Sistemlerinde HEPA ve Aktif Karbon YapıFiltre üretiminde dikkat edilmesi gereken ikincisi önemli etken karbon seçimi. BOFA, satış yaptıkları endüstrilerin bilinen tüm gazlarını karşılamak için çeşitli karbonlar seçmektedir.

  • PCB montaj işlemleri sırasında üretilen organik çözücüler için aktifleştirilmiş baz karbon.

  • Baskı sektöründeki uygulamalardan keton için asitle yıkanmış karbon.

  • Plastiklerin lazerle markalanması ve genel lehimleme uygulamaları ile üretilen dumanlarda bulunan formaldehiti gidermek için fosforik emprenye edilmiş karbon.

  • Asit gazlarını nötralize etmek için kullanılan bakır emprenye karbonu, örneğin PVC lazerle işlendiğinde oluşan HCL.

  • Diğer emprenye karbonlar ise belirli bileşiklerin üretildiği uygulamalar için kullanılır.
Filtre sistemleri için bekleme (süzme) süresi ve kullanılan karbon çeşitleri hakkında bilgilerin anlatıldığı BOFA filtre farklarını öğrenebileceğiniz ayrıntılar videomuzda.BOFA ACF (aktif karbon filtre) Filtre Teknolojisi Nedir ?BOFA Filtre Sistemleri hakkında daha detaylı bilgi için BOFA Türkiye;

www.carepromo.com - 0212 320 26 60 pbx

297 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page