top of page
  • Yazarın fotoğrafıGökhan Yılmaz - Care Promo

Lazer Kazıma (Oyma/Gravür) ile Lazer Markalama Arasındaki Fark Nedir?

Lazer oyma, kazıma, gravür ve markalama kavramları nedir ? Nerelerde kullanılır ?


Gravür / oyma (kazıma) aynı işlemler olup markalama işlemi ile de çok benzerdir ve birbirinin yerine sıklıkla kullanılırlar. Ama "lazer markalama" terimi daha çok metaller ve mühendislik plastiklerini lazer işleme ile ilişkilendirilirken, "lazer kazıma (gravür)" genellikle ahşap, akrilik ve plastik gibi diğer alt tabakaya inilen oyma işlemini ifade eder.


Fiber veya galvo lazer sistemleri genellikle çıplak metalleri ve mühendislik plastiklerini markalamak için kullanılır. Bu tip lazerler CO2 lazerlerinden farklı dalga boylarına sahiptir, bu da çıplak metallerin CerMark veya Enduramark gibi metal işaretleme ajanları kullanmadan markalanmasını sağlar. Çıplak metal bir fiber veya galvo lazer sistemi ile işlenirken, markalama sonucu genellikle aşağıdaki kategorilere girer:


Etch / Aşındırma, bu tip markalama, Alet ve parçalar üzerine seri numaraları, logolar ve barkod yazılması gibi endüstriyel amaçlar için kullanılır. Bu tip markalama işlemi yapılırken materyalden metal yok edilerek aşındırılır. Kullanıcının istediği markayı oluşturmak için malzeme dağlanır. (barkod, veri matris kodu, vb.) Temelde, metalde yüksek kontrast üreten sığ bir gravürdür.Polish / Cilalama veya bazen de adlandırıldığı gibi "parlatma", lazer ışınının bir malzemenin yüzeyini ısıtarak parlattığı bir lazer etkisidir ve soğudukça malzeme farklı bir yüzey alır. Mat yüzey metalinde yaygın olan bu teknik neredeyse holografik görünebilen işaretler oluşturur. Dağlamadan (Etch) farklı olarak, işaretlenen metalden hiçbir malzeme çıkarılmaz. Metalin kaplamasını değiştiren ısıdır. Cilalı görünüm, sofistike ve farklı bir his yaydığı için, benzersiz veya estetik açıdan hoş bir markalamanın gerekli olduğu üst düzey ürünleri mimari tabelalarda ve etiketlemede sıklıkla kullanılır. Parlamış kaplama, metalin markalandığı yerde tonlu bir görünüm üretir.Anneal / Tavlama, bu tip markalama karartma işlemine benzer. Lazer ışını metali erime noktalarına yakın ısıtmak için kullanılır, bu da malzemenin üst tabakasında bir renk değişikliğine neden olur. Metal tipine bağlı olarak, tavlama genellikle karanlık, neredeyse yanardöner bir görünüm verir. Benzer şekilde, fiber lazer parametre ayarları kasıtlı olarak belirli malzemeler üzerinde farklı renkler üretmek için kullanılabilir. Metalden hiçbir malzeme çıkarılmadığından, bu teknik genellikle insan vücudunda kullanılan tıbbi cihazlar için kullanılır. Tavlama, parlatma (Polish) ve dağlamada (Etch) bulunanlar gibi kesik veya sığ gravürler bırakmaz ve tipik olarak bu üç yöntemin en koyu markalama sonucunu üretir.Epilog Laser sistemlerinde ahşap, akrilik gibi ürünleri gravürleme /oyma yapabileceğiniz CO2 serilerin yanında metal ve mühendislik plastiklerini markalayabileceğiniz fiber seriler de yer almaktadır.


Daha ayrıntılı bilgi için 0212 320 26 60 pbx - www.carepromo.com - info@carepromo.com

362 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page