top of page
  • Yazarın fotoğrafıGökhan Yılmaz - Care Promo

Lazer Markalama Sektörünün Büyümesine Katkıda Bulunan Sekiz Faktör

Erişilebilirlik, yeni pazarlar ve daha fazlası, lazer markalama / kesim endüstrisini her zamankinden daha fazla yatırım için kazançlı hale getiriyor.
Lazer kazıma, bir zamanlar yalnızca endüstriyel şirketler tarafından parçalar ve ürünleri markalamak için ya da tabela ve reklam dükkanlarında ödüllerin ve plaket ürünlerinin özelleştirilmesi için kullanılan bir süreç olarak düşünülüyordu. Ancak bugün çok sayıda küçük işletmenin ortaya çıkması ve 'maker' hareketinin yükselişiyle birlikte lazer makineleri, sadece küçük bir yatırım gerektiren karlı bir endüstri haline geldi.


Pazar araştırma şirketi IBIS World'e göre, geçtiğimiz beş yılda lazer markalama pazarı önemli ölçüde büyüdü ve 2016'ya kadar yüzde 5,5'lik bileşik yıllık büyüme oranını (CAGR) yakaladı. Bu büyümeyi sağlayan, akıllı telefonlar, tabletler, çatal bıçak takımı, ahşap, metal ve diğer malzemeler gibi ürünlerin özelleştirilmesi ve kişiselleştirilmesi için artan bir tüketici talebidir. Ek olarak, işletmeler lazerleri promosyon ürünlerini, çalışan ödüllerini ve kurum içi tabelaları özelleştirmek gibi kendi amaçları için de kullanmaya başladı.


Önümüzdeki beş yıl içinde, lazer sistemlerinin daha kolay erişilebilir ve uygun fiyatlı hale gelmesi sayesinde lazer markalama sektöründeki gelirin ve büyümenin daha da hızlı artması bekleniyor. Epilog Laser’in Zing Serisi ve kolay konumlama için işleri çok kolaylaştıran Iris kamera sistemli Fusion Edge gibi ürün serileri, düşük yatırım maliyetlerinin yanında kolay kullanımları ile küçük işletmelere sıradan ürünleri kişiye özelleştirme yetenekleri katarak lazer markalama ve kesim ihtiyaçlarını karşılamada öne çıkacaklar.


Lazer markalama pazarındaki bu artışa katkıda bulunan diğer faktörler, kişiselleştirmeye artan ilgi, kolaylaşan erişilebilirlik, 'maker' hareketi, markalaşmaya ve güvenlik ihtiyacı gravür için yeni kullanım alanlarının da etkisi olmaktadır.


Faktör 1: Kişiselleştirmeye Artan İlgi


Etsy gibi e-ticaret sitelerini daha önce ziyaret ettiyseniz, lazer markalamanın son birkaç yılda nasıl büyüdüğünü görmeniz çok kolaydır. Bir öğeyi kişiselleştirmek, bir çift düğün şampanya kadehi kadar basit bir şeyi alıp onları kişiselleştirilmiş, daha anlamlı bir hediyeye dönüştürmenin bir yoludur. Etsy'de "lazerle markalanmış" kelimesi için basit bir arama, takılar, düğün bardakları, el sanatları malzemeleri, çantalar ve cüzdanlar, bilgisayar malzemeleri, kişiselleştirilmiş köpek tasmaları ve etiketler, ahşap işleri, bardak dahil olmak üzere alım için sonsuz sayıda kişiselleştirilmiş ürün sunan çok sayıda satıcıyı listelediğini görürsünüz. Gözlükler, kalemler, kupalar ve golf etiketleri, sadece verilebilecek pek çok örnekten birkaçı...
Küçük ev işletmelerindeki trendin giderek daha popüler hale gelmesiyle birlikte, lazer markalama, ıvır zıvır ve çok sayıda başka eşya satanların kendilerini rakiplerinden ayırmanın bir yolu haline geldi. Etsy gibi internet satış sitelerinde pek çok satıcı, ürün satışlarına ek lazer ile markalama hizmetleri bile sunmaktadır. Yani markalanmasını istediğiniz öğeyi onlara gönderirsiniz ve üzerinde istediğiniz logo, isim veya grafikle geri gönderirler.


Milyonlarca kişi tarafından iş dünyasında kullanılan popüler elektronik cihazlar için lazer markalama, birçok insanın halihazırda sahip olduğu bir ürüne kişisel bir dokunuş sağlıyor. Bu toplu üretilen elektronik aletlerin üzerine özel grafikler, isimler veya logolar kazımak, sürekli artan ürün kalabalığından bir şeyler ayırmanın harika bir yoludur.


Faktör 2: Daha Kolay Erişilebilirlik


Önceleri, lazer kazıma makineleri ve kesme sistemleri bulmak zordu. Arz sınırlıydı ve daha da önemlisi, bir makineye sahip olmanın maliyeti, tipik ev işletmelerinin veya küçük satıcıların teknolojiyi elde etmek için ödeyebilecekleri maliyeti aşıyordu. Günümüzde lazer markalama artık sadece büyük fabrikalar için değil. Potansiyel alıcılar bu makinelere sandıklarından çok daha az maliyetle sahip olabilirler. Bir lazer sistemi satın alabilir, leasing sistemi ile sahip olabilir ya da sistem sahibi olan birinden dış kaynak kullanımı ile destek alabilirler. Epilog, lazer kazıma / kesme sistemleri dünyada çok çeşitli mağazalarda bulunmaktadır ve dünya çapında çok sayıda dağıtım ve servis ağına sahiptir. Ayrıca, akademi ve üniversiteler gibi eğitim kurumları artık bu sistemleri bulundurmaya ve öğrenciler için kullanıma sunmaya başladılar. Bu erişilebilirlik, öğrencilere daha kolay öğretmek için, kişiselleştirme hizmetleri arayan müşterilere küçük işletmeler için farklılaşma sağlamak için, fabrikasyon laboratuvarlarında, yapım alanlarında, okul laboratuvarlarında ve daha fazlasında lazer kazıma makinelerinin daha kolay ulaşılabilir hale gelmesine yol açtı.

Faktör 3: 'Maker' Hareketi


Tüketiciler işleri kendi başlarına yapmanın memnuniyetini keşfetmeye devam ettikçe "Maker" sayısı her geçen gün artıyor. Kendin yap, çoğu kişi için yeni beceriler öğrenmek, yeni ürünler üretmek için dış kaynak olarak kullanılacak bir projede maliyet tasarrufu yapmak için etkili bir yol haline geldi. 'Kickstarter' hareketi ve kitle fonlaması burada büyük bir rol oynadı ve artık farklı kişilerden temin edilebilen farklı ürünler ortaya çıktı. Bu ürünlerden bazıları, bu çabaları için gereken birincil destek aracı olarak kitle fonlaması olmasa asla gün ışığını göremezler. Epilog Laser son zamanlarda Maker hareketlerinde üreticilerin yeteneklerini sergilemeleri için lazer kazıma ihtiyaçlarını karşılamada büyük bir rol oynuyor. Mucitler, prototip üreticileri, hobi sahipleri ve tamirciler, lazer teknolojisine ve yeteneklerine büyük ilgi göstermeye başlamışlardır. Lazer kazıma ve kesme teknolojisi, prototip oluşturma, süsleme kazıma veya hatta özel bir gravür işi ile bir fikri konseptten satılabilir forma getirilmesini sağlayabilir.

Faktör 4: Endüstriyel Kullanımlarda Artış


Küçük işletmelerin ötesinde lazer markalama, endüstriyel alandaki teknolojinin kullanımında da hızlı bir artış görüyor. Daha büyük kullanım alanlarından biri, lazer kazımanın kredi kartları, kimlik kartları gibi hassas belgeler ve artırılmış güvenlik önlemleri gerektiren diğer öğeler için ideal olduğu kimlik güvenliğidir.


Lazer kazıma bir öğeyi kalıcı olarak işaretleyerek sahte ürünlere veya kopyalara karşı kontrol edilmesini sağlar. Kimlik kartlarında, üst şeffaf katmanı etkilemeden alt katmanın pigmentlerinin rengini değiştirmek için çok katmanlı formatlar kullanılır. Epilog laser sistemleri ile yüksek kaliteli görüntüler ve metinler üretmesi, kurcalamaya karşı korumalı ve her kuruluşun ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilmesini sağlar. Böylece bir ürünün sahtekarlığa karşı korunmasını sağlar.
Lazerler seri numaralarını, saat ve üretim bilgisi , parça numaralarını, bileşen etiketlerini, tarih kodlarını, barkodları veya sektöre özel kodları aşındırabilir / markalayabilir. Uzun lafın kısası lazer kazıma parça tanımlama, envanter kontrolü ve takibi, güvenlik, uyarı bildirimi ve kayıp önleme konularında önemli bir araç haline geldi.


Teknoloji ilerledikçe, ek bir güvenlik katmanı sağlamak için lazer kazıma gelecekteki kullanımlar robotik, 3 boyutlu baskı ve otomotiv endüstrisinde yaygın bir kullanıma sahip olacaktır.


Faktör 5: Markalaşmada Artış


Markalaşma yalnızca şirketlere dünyada daha büyük bir varlık kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda ürünlerin ve kurumsal varlıkların çalınmasını engellemenin akıllı bir yolu haline geliyor. Şirket tarafından sağlanan öğelere lazerle bir şirket logosunu veya adını kazıyarak, kimin neye sahip olduğunu belirlenmesi kolaydır. Çalınan bir öğeyi satmak isteyen biri, üzerinde neden büyük bir logo veya şirket adı bulunduğunu açıklamakta zorlanabilir.


Lazerler barkodları ve seri numaralarını kolayca markalayabildiğinden, kurumlar için bu öğeler elektronik ürünler ile daha iyi takip edilebilirken aynı zamanda doğal pazarlama faaliyetlerine bir uzantı sağlar.Faktör 6: Uygunlaşan Yatırım Maliyeti


Lazer kazıma ve kesim makineleri daha popüler hale gelirken, piyasada fiyatlar sabit kaldı. Ve lazer kazıma çok rekabetçi bir pazar olduğundan (daha düşük kaliteli kazıma ile düşük voltajlı sistemlerin ortaya çıkması nedeniyle), bir lazer kazıma makinesine veya kesiciye sahip olmak veya kiralamak isteyenlerin makine alması daha da kolaylaştı. Epilog Laser sistemleirnin giriş seviyesi sistemleri Zing serileri uygun yatırım maliyetleri üstelik Leasing sistemi ile aylık ufak taksitler halinde lazer kesme ve markalama sistemine sahip olmanızı sağlar.
Faktör 7: Daha Fazla Aksesuar


Lazer kesim ve kazımadaki gelişmeler, pazarda yeni aksesuarların geliştirilmesine yol açarak daha farklı kullanım alanlarına yol açtı. Hemen hemen tüm sistemlerimiz için Epilog Laser sistemlerinin rotary aparatları, özel lensler, hava kompresörleri, pin masaları ve fotoğraf işleme yazılımı, kullanıcılara silindirik veya düzensiz şekilli parçaları kazıma fırsatı vermektedir. Bu aksesuarlardan bazıları ayrıca üstün kesim kalitesi sağlamaya da yardımcı olur. Özellikle Rotary aparatı ile rakı, su ve çay bardakları kazıma kişiye özelleştirmede çok popüler uygulama haline gelmiştir.
Faktör 8: Lazer Kazıma için Yeni ve Farklı Pazarlar


Son olarak, maker hareketi, internet üzerinden kişiye özel ürün satışı ve farklılaştırma ihtiyacı lazer markalama için daha fazla kullanıma yol açarken, sektördeki büyümeyi de hızlandırmıştır. Lazer markalama / kesim sistemlerine ihtiyacın gelecekteki artışa en önemli etken yeni kullanım alanlarının gelişmesidir. Bu alanlar arasında ağaç işleri, metal işleme, dijital ve perakende tabela, etiket yapımı, maket / model yapımı, giyim mağazalarında kişiye özelleştirme, tekstil atölyeleri için model ve prototip kesimi, tekstil ürünleri deri ve elcik etiketi üretimi, hobi ürünleri ve spor ekipmanlarının kişiselleştirilmesi v.b. daha pek çok sektör bulunmaktadır.


Bu sekiz faktör, lazer kazıma / kesme pazarında, beş yıllık etkileyici büyümenin ardından en önemli etkenler. Üstelik bu artışı hızı hiçbir yavaşlama belirtisi göstermezken sürekli gelişmeye devam ediyor. Gelecek 5 yıllık dönemde ise lazer markalama ve kesim sektörü giderek artan bir hızda büyüyeceğine kesin gözle bakılıyor.
Epilog Laser, ufak boyutta giriş seviyesinde Zing Serileri, orta boyutta Helix ve kolay konumlama için Iris kamera ile donatılmış Fusion Edge serileri, daha büyük boyut ve hız için Iris kamera ile donatılmış Fusion Pro serileri ile artan lazer ihtiyaçlarınıza yüksek markalama hassasiyeti ve kesim gücü ile karşılamaya aday.


Epilog Laser, lazer markalama / kesim sistemleri ile işinize nasıl yeni bir boyut katabileceğinizi hakkında daha detaylı bilgi için;

www.carepromo.com - 0212 320 26 60 pbx

138 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page