top of page
 • Yazarın fotoğrafıGökhan Yılmaz - Care Promo

EĞİTİMDE LAZER KULLANIM REHBERİ

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte eğitim yöntemleri de büyük bir değişim sürecine girmiştir. Bu değişim sürecinde lazer teknolojisinin eğitimde kullanımı da önemli bir yer tutmaktadır. Lazerin eğitimdeki potansiyeli, özellikle öğrencilerin daha etkili bir şekilde öğrenmelerini sağlamak ve ders içeriklerini daha ilgi çekici hale getirmek açısından büyük önem taşımaktadır.


Lazer teknolojisi sanat ve tasarım eğitiminde de etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Örneğin, lazer kesim makineleri ile öğrencilerin tasarladıkları projeleri kesme ve şekillendirme imkanı sağlanmaktadır. Bu sayede öğrencilerin yaratıcılıklarını sergilemeleri ve teknolojiyle iç içe olmaları teşvik edilmektedir.

Lazer Teknolojilerinin Eğitimde Kullanılması
Lazer Teknolojilerinin Eğitimde Kullanılması

Çok yönlülüğü ile pek çok uygulama alanı olan lazer teknolojisi ve bu konuda lider lazer teknoloji ve makineleri geliştiren Epilog Laser sistemlerinin eğitim sektöründe kullanımına blog yazımızda değineceğiz.


OKULUNUZA LAZER EKLEMENIN ZAMANI GELDI MI ?


Akıllı tahtalardan tabletlere, 3D yazıcılardan lazer kesicilere, her geçen gün daha fazla okul uygulamalı, interaktif teknolojiyi sınıfa getiriyor. İster endüstriyel teknoloji dersi, ister sanat laboratuvarı, ister makerspace olsun, yeni teknolojiyi sınıfa dahil eden okullar ve üniversiteler daha fazla öğrencinin ilgisini çekiyor ve aktif öğrenenler yaratıyor.Lazer Ürün Örnekleri


Lazer kesim/gravür sistemleri hızla sınıfa eklenecek en çok talep gören araçlardan biri haline gelmekte veya bazı durumlarda tüm müfredatı oluşturmaktadır. Lazer kesiciler çok yönlü, kullanımı kolay ve güvenlidir. Kullanımı inanılmaz derecede eğlenceli olduğundan bahsetmiyorum bile. Peki lazer kazıma sistemi okulunuz için uygun mu? Bir lazer kazıma sistemi satın almadan önce incelenmesi gereken birçok karara hazır mısınız?


Bu yazımız bir lazer satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken temel soruların çoğunu yanıtlamak için size bir rehber olacaktır. Bu kılavuzun amacı size tam bir müfredat sunmak değil, daha ziyade kendi programınız için ideal olan müfredatı tasarlamaya başlamanızı sağlamaktır. Tamamen tarafsız mıyız? Elbette hayır (okulunuza bir Epilog eklemenizi istiyoruz!) Ancak size söz verdiğimiz şey, kararınızı verirken nelerin dahil olduğuna dair harika bir bakış açısı sunduğumuzdur.


Eğitimde Epilog Laser Kullanımı


Bir Epilog Lazer sisteminin sizin için doğru olduğuna karar verirseniz, harika! Değilse, nihai seçiminizi yaparken mümkün olduğunca bilgili olmanızı istiyoruz. Bu kılavuza bir göz atın ve bir lazer kesim/gravür sisteminin okulunuz için doğru olup olmadığına kendiniz karar verin. Kitapçıkta bulamadığınız soruların bir listesini oluşturun ve bizlerden demo isteyin. Böylece sınıfınıza bir lazer eklemenin ne kadar faydalı olabileceğini kendiniz görebilirsiniz.


EĞİTİMDE LAZER MÜFREDATI


Eğitim tesislerinin lazer teknolojisini eklediğini gördüğümüz iki ana kategori var; özel uygulamalar için özel sınıflar ve makerspace'ler. İlk olarak lazerlerin kullanıldığı farklı kurs türlerine bir göz atacağız.

Öğrencilerin lazer kullanımı

ÖZEL SINIFLAR


Endüstriyel atölye derslerinden sanata ve mimari tasarıma kadar, okullar bir lazerin öğrencilerin ilgisini çekme, onlara ilham verme ve onları eğitme konusunda ne kadar güçlü bir araç olduğunu keşfedin. Sınıftaki lazerler eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirir, yaratıcılığı artırabilir, akran işbirliğini teşvik eder ve daha ilgili ve başarılı öğrenme ortamları yaratırlar.


Sınıflar Lazerden Fayda Sağlayabilir ;

Lazerler inanılmaz derecede çok yönlüdür ve çeşitli kurslara dahil edilebilirler. Ayrıca lazerlerin sınıf ortamı dışındaki konularda son derece popüler olduğunu görüyoruz. Öğrenci veya öğretmenler lazerleri ödülleri oluşturmak, sınıf tabelalarını kesmek, okul bağış toplama etkinlikleri için promosyon ürünleri oluşturmak ve benzeri işlerde de kullanılabilirler.


Sınıf konusuna ve müfredata bağlı olarak, lazerlerin aşağıdakiler de dahil olmak üzere her türlü kursta kullanıldığını gördük:

 • Ahşap Atölyesi/Ağaç İşleri

 • Endüstriyel sanatlar

 • Moda kursları ve laboratuvarları (kolye ve küpe gibi aksesuarlar oluşturmak için desen ve kumaş ve diğer alt tabakaları kesmek için)

 • Teknoloji dersleri

 • Sanat/tasarım/fotoğrafçılık kursları

 • STEM odaklı kurslarMAKERSPACE


Makerspace nedir? Öğrencilerinizin öğrenmek ve yaratmak için kullanabilecekleri teknoloji ürünlerine erişmeleri için tasarlanmış bir alandır. Bazı maker alanları öğrencilerin kurcalamak için kullanabilecekleri pek çok elektronik cihazlara CNC yönlendiricilere, 3D yazıcılara, kaynak ekipmanlarına, lazer kesicilere erişim sunarlar. Her biri öğrencilere yaratıcılıklarını ilerletmeleri için harika bir imkan sağlar.


makerspace


Makerspace Faydaları;


Ürünleri Fikirden Gerçeğe Taşımak

Teknoloji sınıfta yeni bir önem kazanmıştır. Etkileşimli teknoloji kaynaklarını dahil ederek, öğrencilerin fikirlerini kavramdan yaratıma ve tamamlanmaya kadar götürmenizi sağlar. Her öğrenci bir üretici olma potansiyeline sahiptir. Tasarım öğrencilerinizin gerçek dünya malzemelerini lazerle keserek ve bitmiş bir prototip oluşturarak bir ürün proje ödevinin üstesinden geldiğini hayal edin. Ya da öğrencilerin lazeri kullanarak kendi inşa ettikleri bir masa üzerinde özel kakmacılık işleri yarattıkları bir ahşap işleme sınıfı.

Lazer ile karton kesimi

Kaynak Beklentileri

Birçok lisenin gelişmiş lazer teknolojisini sınıflara dahil etmesiyle birlikte, üniversiteye gidecek birçok öğrenci bu tür ekipmanlara alışmış durumda ve lisans deneyimleri sırasında bu ekipmanlar ile çalışabilir hale geliyorlar. Okulunuz bu öğrencilerin beklentilerini karşılıyor mu? Bir öğrencinin gitmek için seçtiği üniversite, sunduğu uzmanlık kaynaklarına giderek daha fazla bağlı hale gelebilir.


Mekanlar Öğrencilerin Geleceğe Hazırlanması

Çalışma ve yaşama şeklimizin ayrılmaz bir parçası olduğu için, öğrencilerin erken yaşlardan itibaren öğrenmek, araştırmak, işbirliği yapmak ve sorunları çözmek için teknolojiyi kullanmalarını sağlamak onları kariyerlerine daha iyi hazırlar. Öğrencileri her yeni araç için keşif sürecine alıştırarak gelecekte yeni teknolojiyi benimseme korkularını azaltmaya yardımcı olur. Makerspace'ler aynı zamanda girişimcilik ruhunu da çok gerçekçi bir şekilde teşvik eder. Öğrencilerin fikirlerini üretime taşımalarına olanak tanıyan araçların ellerinin altında olması, benzersiz fikirlerini nasıl hayata geçirebileceklerini ve birkaç basit araçla nasıl bir iş kurabileceklerini görmelerini sağlar.


Makerspace'imin Hangi Ekipmanlara İhtiyacı Var?

Açıkçası, makerspace'iniz ne kadar çok ekipmana sahip olursa, potansiyel üyeler, üreticiler, eğitmenler, konuk konuşmacılar vb. için o kadar geniş bir cazibeye sahip olacaktır. Makerspace'ler için en popüler ekipmanlardan bazıları şunlardır:


 • Lazer kesiciler

 • CNC ekipmanları

 • 3D yazıcılar

 • Vinil kesiciler

 • Metal işleme/kaynak ekipmanları

 • Ağaç işleme ekipmanları: masa testereleri, ahşap tornaları, yönlendiriciler, vb.

 • El aletleri/elektrikli aletler - matkaplar, elektrikli zımparalar, vb.

 • Elektronik bileşenler: Arduino, Raspberry Pi gibi bilgisayar kartları vb.

 • bazı makerspace'ler tesislerini moda üreticileri için dikiş makineleri ve ısı presleri ile donatıyor. Makerspace'iniz için seçeceğiniz ekipman, okulunuzdaki kullanıcıların türüne bağlı olacaktır. Çeşitli araçlar sağlamak, öğrencilerin harika bitmiş projeler oluşturmak için araçların yeteneklerini birleştirmelerine olanak tanır.


LAZERLERIN OKULLARDA YAN KULLANIM ALANLARI


Lazerin çok yönlülüğü, bu tür bir ekipmanı okulunuza dahil etmenin doğal olarak bazı gizli faydaları olduğu anlamına gelir. Lazeri sınıf dışında kullanmanın tüm bu para tasarrufu yollarını paylaşmak ya da kendinize saklamak isteyip istemediğiniz sizin takdirinize kalmış!

Lazer ile makerspacelerde ürün üretimi

Ödüller ve Plaketler;

Okulunuzun her yıl verdiği çok sayıda ödül var. Neden lazerle kendi özel ödüllerinizi ve kupalarınızı yaratmıyorsunuz? Özel ödüller oluşturmak ve üretmek pahalı olabilir. Bu hizmetleri şirket bünyesine katmak okul bütçeleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.


Ödül


Okul Tabelaları;

Okullar ve kampüsler tabelalara ihtiyaç duyar. Sınıf tabelaları sadece birkaç hızlı adımda öğretmen ve oda numarası için özelleştirilebilir. Öğrencileri ve ziyaretçileri kampüs içinde yönlendirmek için yönlendirme tabelaları oluşturulabilir ve hatta okul maskotunuzu sergilemek için mimari tabelalar bile yapılabilir.


Tabela

Bağış Toplama Kampanyaları;

Okulunuz bir sonraki bağış toplama kampanyasını planlarken, lazer içeren bir şeye ne dersiniz? Bağış karşılığında dizüstü bilgisayarları özel olarak markalayabilir veya satmak için lazerle kesilmiş bir hatıra süsü oluşturabilirsiniz. Ya da okul logonuzla özel kazınmış anahtarlıklar yaratabilirsiniz. Fikirlerin sonu yok!


Kişiselleştirme


Hediyeler;

Okulunuzun destekçilerine vermek için özel bir hediye mi arıyorsunuz? Destekçinin adının ve okul logosunun kazındığı rahat bir polara ne dersiniz? Ya da kişiselleştirilmiş seyahat kahve kupaları veya su şişeleri? En basit hediyeler bile lazerle özelleştirildiğinde çok daha etkili olur.


Hediye

Kulüp Kullanımı;

Okulunuzda lazer kullanabilecek kulüpler var mı? Bir lazer sistemine erişimi olan bir mühendislik kulübünün veya sanat kulübünün ne gibi projeler üretebileceğini hayal edin. Lazer, mimari modelleme projeleri için lazeri kullanabilecek mimarlık kulübü gibi yeni bir kulüp fikrini bile ateşleyebilir!

Elektronik cihaz markalama

Etkinlikler;

Spor etkinliklerinden danslara ve bilim fuarlarına kadar lazer okulunuza büyük fayda sağlayabilir. Öğrenciler lazeri etkinlik için tabela oluşturmak, özel eşantiyonlar yaratmak ve bir bilim projesine lazer kesim eklemek için kullanabilir.


Ahşap resim markalama


LAZER SİSTEMLERİ KARŞILAŞTIRMA


Sizin (veya belki de yönetiminizin) aklınıza gelebilecek ilk soru, lazer sistemlerindeki fiyat çeşitliliğinin neden bu kadar fazla olduğudur? Ucuz bir sistem ile Epilog Lazer arasında göreceğiniz en büyük fark, Epilog'un sunduğu bileşenlerin ve desteğin kalitesidir. Epilog'un lazer kaynağı ve hareket kontrol bileşenleri, çok daha hızlı kazıma ve kesme süreleri ve çok daha yüksek markalama kalitesi sağlar. Lazerle sürekli çalışır durumda olduğunuzdan emin olmak istiyoruz!


Epilog Laser Sistemleri

Cam ve Metal Lazer Tüpleri


İnternette son derece ucuz bir lazer gördüğünüzde, makinenin denizaşırı ülkelerden ithal edilmiş olma ve cam lazer tüpü içerme ihtimali yüksektir.


Metal lazer tüpü

Epilog yalnızca seramik bileşenlere sahip metal lazer tüpleri kullanır ve bu da bir dizi avantaj sağlar:


Daha Yüksek Gravür Hızı / Çözünürlüğü

Metal lazer tüpleri, cam lazer tüpüne göre çok daha yüksek bir hızda ateşlenebilir, bu nedenle sistemlerimiz cam tüp sistemlerine göre çok daha yüksek hızlarda ve çok daha fazla kazıma netliği ile çalışır.


•Su Soğutucu Yok

Tüm lazer tüplerimiz hava soğutmalıdır, bu nedenle herhangi bir su soğutucu kurmanıza veya bakımını yapmanıza ya da elektronik cihazlarınızın yakınında bulundurmanıza gerek yoktur.


•Daha Uzun Kullanım Ömrü

Lazer tüplerimiz değişmeleri gerekmeden önce genellikle 3 ila 5 yıl dayanır. Cam lazer tüplerinin çok daha sık değiştirilmesi gerekir.


Lazer Güvenlik Derecelendirmeleri


Lazer güvenliği her ortamda, ama özellikle de sınıfta bir öncelik olmalıdır. Lazerler yaralanmaya neden olma potansiyellerine göre güvenlik amacıyla sınıflandırılır ve Sınıf 1'den (en güvenli) Sınıf 4'e (en az güvenli) kadar derecelendirilir. Epilog Lazer sistemleri güvenlik kilitli olduğundan ve kabin kapısı açıkken ateşlenmeyeceğinden Sınıf 2 güvenlik derecesindedir.


Lazer uyarısı

Sınıf 4 lazerler bu kilit olmayan ve lazer boşluğundaki açıklıklarla çalıştırılabilen bir lazerdir. Bunlar, bir açıklığın bir ürünü lazerin çalışma alanının dışına uzatmanıza izin verdiği geçiş özelliklerini içerebilir. Bu, lazer ışınının kaçması ve potansiyel olarak lazer operatörüne zarar vermesi için bir açıklık sağlar. Sınıf 4 lazer sistemleri ayrıca lazer sisteminin çalıştırıldığı kapılarda güvenlik kilitleri ve bir lazer güvenlik görevlisinin atanması gibi ek güvenlik gereksinimlerine sahiptir.


Sistemin Kullanım Kolaylığı


Dosyayı herhangi bir grafik yazılım programından gönderebilir misiniz, yoksa özel bir sisteme mi bağlısınız? Doğrudan programdan yazdırabilir misiniz yoksa dosyayı daha karmaşık bir iş yönetim sistemine mi ile işlemeni mi gerekir? Bunlar, okulunuz için doğru lazer sistemini seçerken akılda tutulması gereken önemli hususlardır.


Epilog Laser Dashboard yazılımı


Ağ Kabiliyeti


Lazerin dahili Ethernet bağlantısı var mı? Alanınızı geliştirdikçe ve birden fazla lazere sahip oldukça, ağ özellikli bir lazer tüm sistemleri tek bir bilgisayara veya birden fazla bilgisayarı tek bir lazere bağlamanıza olanak tanır.


BAKIM KOLAYLIĞI


Tüm lazer sistemlerinin bakıma ihtiyacı olacaktır. Bu sistemde bakımı yapılması gereken ve zaman zaman sorun çıkarabilecek karmaşık elektronik aksam ve bileşenler vardır. Sisteminizi seçerken, destekle ilgili sorular sorun ve bir sorunla karşılaştığınızda ne tür bir yardım alabileceğinizi öğrenin.


Teknik Destek Süreci

Bir sorunla karşılaştığınızda teknik destek süreci nasıl işliyor? Destek departmanı hızlı bir şekilde yanıt verebilmeli ve birkaç basit soruyla sorunları teşhis edebilmeli, ardından gerekli parçaları bir gecede temin edebilmelidir. Sohbet sistemleri aracılığıyla çevrimiçi destek de sistemlerin hızlı bir şekilde yeniden çalışır hale getirilmesinde yardımcı olabilir.


Lazer bakımı


Kullanıcı Tarafından Bakımı Yapılabilen Parçalar

Sistemler, parçalara okulunuzdaki personel tarafından kolayca erişilebilmesi ve değiştirilebilmesi için modüler bir şekilde tasarlandı mı? Sürekli Destek Garantinizden sonra, teknik desteği arayıp soru sormak veya parçaları hızlı bir şekilde almak için süreç nedir? Satış yapıldıktan sonra da başarılı olmanıza yardımcı olacak kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz.


LAZER KURULUMU ŞARTLARI


Makerspace'lerin lazer sistemlerini kullanma politikaları farklılık gösterir; ancak büyük çoğunluğu - en azından - lazerin nasıl çalıştığını, işlerin lazere nasıl gönderileceğini, hangi malzemelerin lazerle çalıştığını, lazerin nasıl temizleneceğini vb. açıklayan bir giriş kursu gerektirir. Bazı makerpace'ler bu önemli bilgileri tek bir giriş kursunda ele alırken, diğerleri iki veya üç daha derinlemesine oturuma bölüyor. Giriş eğitiminden sonra bile bazı makerpace'ler lazeri bir “maker pro” (makerpace'de çalışan ve bu tür ekipmanların deneyimli bir kullanıcısı olarak kabul edilen kişi) gözetiminde kullanmayı şart koşar. Diğerleri ise ekipmanı gözetimsiz olarak kullanmalarına izin verilmeden önce maker'ların bir maker pro ile belirli sayıda lazer saati biriktirmelerini şart koşar.


Sizin ve maker alanınız için en uygun olan, lazeri kaç öğrencinizin kullandığına, lazer ekipmanı konusunda ne kadar bilgili olduklarına ve bu tür makineleri kullanmak için minimum standart olarak neyi belirlemekte rahat hissettiğinize bağlı olacaktır. Eğitim sınıfınızın tasarımı, öğrencilerinizin sistemi kullanımına ve lazer bilgisi derecesine bağlı olacaktır. Sınıf konuları için bazı fikirler şunlardır:


makerlab


Lazer Kullanım Temelleri

Kapsanan kavramlar arasında raster ve vektör işleri, bir yazdırma işinin ayarlanması, yazdırma sürücüsü, malzeme ayarları, işin lazere gönderilmesi yer almaktadır.


Gelişmiş Özellikler

Merkez gravür özelliğini kullanma, renk eşleme, fotoğraf gravürü, 3D gravür ayarları, ayarları anında değiştirme.


BAKIM

Kullanımdan sonra sistemin temizlenmesi, kesim masasının temizlenmesi, lenslerin silinmesi.


BAŞKA NEYE IHTIYACIM VAR BAŞLAMAK İÇİN ?


Sorulması gereken önemli bir soru şudur: Sistemime neler dahildir ve lazeri kullanmaya başlamak için başka nelere ihtiyacım olacak?


Bir Lazer Sistemi: Lazer sistemi fiyatlandırması gravür alanına, watt konfigürasyonuna ve dahil etmek isteyebileceğiniz ek aksesuarlara bağlı olarak değişecektir. Daha sonra kirala-sahip ol seçeneklerini ve ihtiyaçlarınız için hangi watt gücünün doğru olduğunu tartışacağız.


Bir Bilgisayar: Herhangi bir Windows XP, Vista, 7, 8, 10 veya 11 işletim sistemi önerilir. 2000, XP ve Vista'nın tüm sürümleri (Home, Professional, vb.) Epilog Laser sistemiyle uyumludur.


Grafik Yazılımı: Epilog'un sistemleri CorelDRAW, Adobe ve AutoCAD gibi Windows tabanlı grafik yazılım programlarının çoğunda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Sistem, görüntülerinizi bu programlardan herhangi birinden gönderecek bir yazdırma sürücüsü ile birlikte gelir.


Filtrasyon veya Egzoz Sistemi: Tüm lazer sistemleri egzoz edilmeli veya filtrelenmelidir. Lazer kazıma ve kesme işlemini yaparken malzeme buharlaşır, ancak dumanın gidecek bir yere ihtiyacı vardır. İki temel seçeneğiniz vardır: dışarıya egzoz etmek, lazerden gelen havayı taşınabilir bir filtreleme ünitesine egzoz etmek. Dışarıya egzoz etmeyi seçerseniz, tek yapmanız gereken sistemin arkasına küçük bir egzoz fanı takmak ve dumanı binanın dışına üflemektir. Dışarıya egzoz yapamayacağınız bir alandaysanız, bir hava filtreleme ünitesine ihtiyacınız olacaktır. Piyasada distribütörünüzün sizin için önerebileceği birkaç iyi filtreleme sistemi vardır.


Lazer Sistemi Opsiyonel Özellik ve Aparatlar: Hangi lazer sistemini seçtiğinize bağlı olarak, standart olarak sunulan ve satın aldıktan sonra ekleyebileceğiniz çeşitli aksesuarlar vardır. Bunların birçoğu Epilog Lazer sistemi ile standart ekipman olarak gelse de, satın aldığınız herhangi bir sistemde bunlara sahip olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz


Hava Desteği (kompresör) Üniteye, yanma noktasına sabit bir hava akımı üfleyen bir hava kompresörü takmanıza olanak sağlar. Yanıcı maddelerden kaynaklanabilecek alevlenmeleri azaltmaya yardımcı olur.Air Assist Kompresörü


Otomatik Odaklama: Lazeri otomatik olarak doğru gravür yüksekliğine odaklar.Otomatik Odaklama


Vektör Kesim Izgarası: Malzemeleri kesiyorsanız bu önemli bir özelliktir.


Vektor Kesim Tablası

Döner Ataşman (rotary aparatı) : Bardakları, kupaları, şarap şişelerini ve diğer silindirik nesneleri aşındırmak istiyorsanız, bir döner ataşmana ihtiyacınız olacaktır.


rotary aparatı

DEVAM EDEN MAKiNE BAKIMI


Eğitim tesisinize bir lazer sistemi eklerken göz önünde bulundurulması gereken çeşitli sürekli bakım işlemleri vardır. Makinenin bakımının iyi yapılması, makinenizi yıllarca kullanılmasını sağlayabilir. Aşağıda, düzenli ve doğru şekilde yapıldığında lazerinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olabilecek yaygın temizlik görevlerinin bir listesi bulunmaktadır.


- Lensleri Temiz Tutun: Lensleri haftada bir kez (veya kullanıma bağlı olarak kirlendiklerinde günde 2 kez bile olabilir) silin. Optikleri temizlemek için aksesuar kitinde verilen optik temizleyici ile nemlendirilmiş yüksek kaliteli bir pamuklu çubuk kullanın.


- Doğrusal Kodlayıcı Şeridini Temizleyin: Bazı sistemlerde, yaklaşık her 90 günde bir temizlenmesi gereken doğrusal bir kodlayıcı şeridiniz olacaktır.


- Sistemdeki Kalıntılar: Bu, düzenli olarak yapılması gereken en önemli temizlik işlemlerinden biridir. Sistemde biriken toz ve döküntüler sistemin birçok bileşenine zarar verebilir ve düzenli olarak temizlenmelidir. Öğrencilerin makineyi düzenli olarak silme ve temizleme alışkanlığı edinmelerini sağlayın.


- Vektör Kesim Tablasının Boşaltılması: Sistemin kesim tablasında da döküntüler toplanır. Bu kalıntılar zamanla birikebilir ve tablanın içinde çok fazla birikmesine izin verilirse çıra haline gelebilir. Sisteminizi bu tehlikeden korumak için vektör tablasını her gün boşaltın.


- Lazer Tüpü: Sistemdeki gerçek sarf malzemesi, değişmesi gereken lazer tüpüdür. Cam lazer tüplerinin her 3 ila 12 ayda bir değiştirilmesi gerekir. Metal lazer tüplerinin her 3-5 yılda bir değişimi gerekir.


HANGI ÜRÜNLERi ÜRETEBiLiRSiNiZ


Mimari Modeller, Ödül Kurumsal promosyon, Masaüstü setler, Dekoratif ürünler, Elektronik cihaz markalama, Mobilya Cam Eşya Silah Anahtarlık Laptop Kabı Cep telefonu kişiselleştirme MP3 Player İsimlik Yakaklık, Kaşe, Fotoğraf Albümü ve Çerçeveleri, Yönlendirme, Promosyon, Kaçuk Kaşe, Spor Ürünleri, Oyuncak, Şişeler Ahşap ürünler v.b pek çok ürün üretebilirsiniz.


Hangi Malzemeleri Kullanabilirsiniz?


 • Akrilik,

 • Eloksallı Alüminyum,

 • Bambu,

 • S eramik,

 • Korian,

 • Kumaş,

 • Cam,

 • Granit,

 • Plastik,

 • Deri,

 • Mermer

 • Matte board

 • Onyx

 • Kağıt

 • Pressboard

 • Kauçuk

 • Slate

 • Taş

 • Çini

 • Ahşap ve çok daha fazlası....


NEDEN OKULDAKİ EN POPÜLER CİHAZ LAZER OLACAK?


Geri dönüşler geldiğinde, lazerin neden okullar tarafından sınıf odalarında veya makerspace'lerinde en popüler araç olarak gösterildiğini hemen anlayacaksınız. Sistemin popülerliği, sistemin kullanım kolaylığı ve birlikte çalışabileceğiniz malzemelerin çok yönlülüğünün bir kombinasyonundan kaynaklanıyor. 3D yazıcılar başlangıçta daha fazla 'vay canına' faktörüne sahip olsa da, öğrenciler zamanlarının çoğunu lazer sisteminde geçirme eğilimindedir. Kullanım Kolaylığı Lazerin popülerliği, bütçenizi nereye harcayacağınıza karar verirken önemli bir husus olabilir. Watt gücü ne kadar yüksekse, tek bir geçişte kesebileceğiniz malzeme de o kadar kalın olur. 30 watt'lık bir sistemde, tek bir geçişte 1/4 inç'e kadar sert ahşapları ve akrilikleri kesebilirsiniz. 120 watt'lık bir sistem ise 1/2 inç kalınlığa kadar olan malzemeleri kesmenize olanak tanır. Daha düşük bir watt değeri, birden fazla geçiş kullanarak daha kalın alt tabakaları da kesebilir.

Çok Yönlülük Daha yüksek wattlı sistemler, aynı gravür derinliğine ulaşmak için bazı malzemeleri daha yüksek hızlarda gravürlemenize de olanak tanır. Örneğin ahşap kazıma yaparken, 60 watt'lık bir sistemde mükemmel kazıma derinliğini elde etmek için lazeri %100 hızda %100 güçte çalıştırabilirsiniz, ancak 30 watt'lık bir sistemde lazerin bekleme süresini artırmak ve aynı kazıma derinliğini elde etmek için bunu %40 hıza kadar yavaşlatabilirsiniz.


BAŞARIYI METRIKLER ̇ARACILIĞIYLA ÖLÇÜN


Birçok eğitim makerspace'i, okul yönetimine alanın kullanımını vurgulamak için belirli ölçümler ekleyerek okullara sağlayabildikleri faydaları sergilemeyi yararlı bulmaktadır. Bu, alanın genel öğrenci kullanımını vurgulayan bir gösterge tablosu kadar basit olabileceği gibi, alanın nasıl kullanıldığı ve hangi departmanların alanı en sık kullandığı gibi daha ayrıntılı ölçümler de olabilir. İleride ihtiyaç duyacağınız verilere sahip olduğunuzdan emin olmak için makerspace alanını kurduktan hemen sonra veri toplamaya başlayın.makerspace çalışma


Oturum Açma Takibi: Alana giriş yapılmasını zorunlu tutarak alanınızın kullanımını günlük olarak takip edin. Bu, basit bir oturum açma sayfası aracılığıyla yapılabileceği gibi çeşitli iPad oturum açma uygulamaları veya biletleme sistemleri de kullanılabilir.


Alanı Kimlerin Kullandığını Takip Edin: Öğrencilerin makineyi kullandıkları bölümü veya dersi belirtmelerini sağlayın.


Makerspace'i Nasıl Kullandıklarını Takip Edin: Öğrenciler makineyi en sık ne tür projeler için kullanıyor?

- Sınıf Projeleri

- Müfredat Entegrasyonu

- Prototipleme

- Kişisel Projeler


Mekanın Doldurduğu Rolü Takip Edin : Makerspace kurumunuza kaydolmaya karar verirken belirleyici bir faktör olup olmadığını, bir okul turu sırasında alanı görüp görmediklerini ve sunulan kaynakların öğrenci kalıcılığını destekleyip desteklemediğini öğrenmek için kullanıcılarınıza anket yapın. Anketler, demografik bilgilerin yanı sıra öğrencilerin normal sınıf öğrenimi yoluyla öğrenemedikleri şeyleri bu alanda öğrendikleri hakkında da bilgi sağlayabilir.


MÜFREDAT FİKİRLERİ


1: KİŞİYE ÖZEL ANAHTALIK


Proje Açıklaması: İlk lazer projesi için bir anahtarlık, gelecekteki tüm projelerde gerekli olan temel derslerin çoğunu öğrenmenin hızlı ve kolay bir yolu olabilir. Öğrencilerin bir parça ahşap almalarını ve kendi özel tasarımlarını kullanarak bir anahtarlık tasarlamalarını sağlayın.


kişiye özel anahtarlık

Malzeme Listesi:

- Ahşap levhalar

- Anahtarlık Halkaları


Konsept:

- Temel bir lazer projesinin kurulması

- Sayfa kurulumu

- Vektör kesim çizgisi oluşturma (vektör vs. raster tartışması)

- Bir grafiği içe aktarma

- Lazerin yazdırma sürücüsünü kullanma

- Malzeme ayarları

- Lazere bir iş gönderme


2: MIMARI TABELA

Proje Açıklaması: Tabela tasarımı, basit isim plakalarından çok çeşitli malzeme ve boyutları içeren tasarımlara kadar çok çeşitli stilleri içerebilir. Öğrencilerin okulunuzdaki bir tabela ihtiyacını (sınıf numarası tabelası, etkinlik tabelası veya kulüp kayıt tabelası) belirlemelerini ve lazer kullanarak yeni bir tabela tasarlamalarını ve oluşturmalarını sağlayın.


lazer ile tabela yapımı

MaLzeme Listesi:

- MDF

- Karton

- Gravürlenebilir Plastikler

- Boya

- Çeşitli Malzemeler


Konsept:

- Vektör kesim çizgilerini ayarlama

- Kesimi iyileştirmek için frekans kullanımı

- Karışık medya kullanarak tasarım

- Tasarım konusunda müşteriyle birlikte çalışma


3: KUMAŞ ILE ÇALIŞMAK / ̇ KUMAŞ TASARIMI


Proje Açıklaması: Lazerler, doğrudan kumaşa kazıma ve karmaşık kesim desenleri oluşturma dahil olmak üzere moda tasarımında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Öğrencilere lazerle kişiselleştirebilecekleri eski bir giysi -kendilerine ait ya da ikinci el bir mağazadan- bulmalarını söyleyin!lazer ile kumaş kazıma


Malzeme Listesi:


-Eski kıyafetler


Konsept:

- Farklı malzemeler üzerinde çözünürlükle çalışma

- Lazerle en iyi hangi malzemeler kazınır?

- Kot pantolonları, malzeme boyunca tekrarlanan bir desenle lazerle aşındırın.

- Deri ayakkabı üzerine lazerle desen kazıma.

- Bir elbiseye özel bir deseni lazerle kesin.


4: 3 BOYUTLU MODEL OLUŞTURMA

Proje Açıklaması: Karton veya Taskboard gibi ucuz malzemeler kullanarak, kendi başınıza bir araya getirdiğiniz bir bulmaca gibi çalışan 3D modeller oluşturabilirsiniz. Öğrenciler Autodesk'in Fusion 360 yazılımı ile çalışarak 3D görüntülerini alabilir ve lazer için dilimleyebilirler.3D model

Malzeme Listesi:

-Karton, Akrilik veya kontraplak

-Fusion 360 yazılımı ile 3D modelin açılmış çizimleri


5: PROTOTIP OLUŞTURMA ̇


Proje Açıklaması: Lazer derslerinde öğrenilen tüm kavramları kullanarak bitmiş bir prototip oluşturun. Bu, birden fazla malzeme içerebilir.Mimari ModelMateryal Listesi :

- Hurda malzemeler: ahşap, akrilik, plastik, vb.

- Elektronik: Arduino ve Raspberry Pi Kitleri


Konsept:

- Farklı malzemelerden 3D prototip nesneleri kesmek için lazer kullanma.

- Lazer, nihai bir tasarım oluşturmak için nasıl kullanılabilir?Epilog Laser Lazer sistemleri ile pek çok farklı materyal ile çalışıp farklı ürünler üretilebilir. Günümüzde gerek teknik eğitim gerekse tasarım, mimarlık, biomedikal, dizayn ve sanat gibi pek çok farklı bölümlerde sıklıkla ihtiyaç duyulan bir cihaz haline gelen Epilog Laser sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve demo için;

0212 320 26 60 pbx - www.carepromo.com - info@carepromo.com

bizlere ulaşabilirsiniz.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page